Maqedonia e 66-ta sipas indeksit të korrupsionit

Maqedonia është pozicionuar në vendin e 66-të në listën prej 167 vendeve në botë sipas indeksit të korrupsionit për vitin 2015, që e publikoi sot Transparensi Interneshënall.

korrupsioni-jo-perceptim-por-realitet_hd

Nga vendet e rajonit, Sllovenia është në vendin e 35-të, Kroacia në vendin e 50-të, Greqia në vendin e 58-të, Mali i Zi në vendin e 61-të, Turqia në vendin e 66-të, Bullgaria në vendin e 69-të, Serbia në vendin e 71-të, BeH-ja në vendin e 76-të, Shqipëria në vendin e 88-të, Kosova në vendin e 103-të.

Më pak korrupsion sipas Transparensi Interneshënall, ak në Danimarkë, Finlandë, Suedi, Zelandë të Re dhe Holandë, ndërsa më shumë në Somali, Korenë Veriore, Afganistan dhe Sudan.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *