Do të reduktohen orët e fluturimit, njihuni me avionët e rinj

Koha e fluturimit nga Londra në Sidney mund të shkurohet me 80% në vitet 2030, nëse një motor rakete hipersonik që po zhvillohej në Mbretërinë e Bashkuar.

Motori i raketave Synergetic Air-Breathing Engine (SABER), nga baza Oxfordshire Reaction Engines, duket se është guri i çmuar në kurorën e kësaj ndërmarrje të re.

“Kemi sjellë në jetë motorin e raketave SABER, kjo mund të na mundësojë të arrijmë në Australi në ndoshta sa katër orë,” tha Graham Turnock, kreu i Agjencisë Hapësinore në Mbretërinë e Bashkuar.

“Kjo është teknologji që përfundimisht mund ta japë këtë. Ne po flasim për vitet 2030 për shërbimin operacional, dhe puna tashmë ka përparuar shumë.”

 

burimi TopChannel

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *