Kur duhet ta bëjnë vizitën e parë tek dentisti fëmijët

Shumë prindër të rinj pyesin se kur është koha e duhur që fëmija e tyre të bëjë vizitën e parë tek dentisti. Vizita e parë e fëmijës duhet të bëhet për herë të parë në moshën 18 muajsh, siç rekomandojnë specialistët.

Dentisti do të bëjë kontrollin e tij të të vegjëlve për të parë strukturën dhe çdo problem tjetër i cili dedektohet herët dhe mund të trajtohet shumë herë më mirë, e duke i shmangur kështu vogëlushëve probleme edhe për të ardhmen.

Nëse ka karies në dhëmbët e fëmijëve, atëherë mund të jetë e nevojshme pastrimi dhe trajtimi, gjë që e vendos mjeku stomatolog. Shpesh dentistët mbushjen e tyre pasi janë dhëmbët që do të bien, por nëse sigurisht në rastet kur është e domosdoshme, ndërhyjnë.

Burimi:Koha.mk

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *