Frigoriferi, 6 gabimet që nuk duhet bërë kurrë kur ngrini ushqimin

Frigoriferi është një pajisje e domosdoshme kur bëhet fjalë për kursimin e kohës dhe të parave, sepse ju lejon të largoni një numër të madh enësh dhe pastaj t’i bëni gati shumë shpejt. Por gjëja e rëndësishme është të dish se si duhen ngrirë ushqimet dhe siç shpjegohet në faqen e internetit Food & Ëine, rregulli i parë që duhet ta fiksojmë që të shmangim diçka që nuk kemi dëshirë ta hamë. Më të mirë për të hedhur të gjitha larg tani dhe të harrojmë për këtë: në këtë mënyrë krijoni hapësirë për ushqimet që me të vërtetë ju duhen dhe eliminoni ato të panevojshmet.

Të keni nxitim

Nxitimi është gjithmonë një këshilltar i keq në kuzhinë, edhe më shumë kur bëhet fjalë për ngrirjen e ushqimit, i cili duhet të lejohet të ftohet plotësisht para se të vendoset në frigorifer. Përndryshe, ajo përfundimisht do të shkrirë pjesërisht ushqimet e tjera që janë tashmë brenda pajisjes, duke e vënë në rrezik shëndetin tuaj. Nuk mjafton, nëse nuk eliminon ndonjë yndyrë nga ushqimi në fjalë, kjo do të përshpejtojë procesin e përkeqësimit të ushqimit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *