I thoni lamtumirë stresit dhe humorit të keq, sporti u rikthen buzëqeshjen

Vera na fton të jemi në ajër të hapur: a do të kishte mundësi më të mirë për t’u tonuar dhe për të liruar mendjen nga mendimet dhe shqetësimet?

Nuk është thjesht një çështje e rimarrjes së një forme fizike që na lejon të dukemi perfekte me rrobat e banjës: kryerja e veprimtarisë fizike ul stresin dhe kthen buzëqeshjen. Nga ana tjetër, romakët e lashtë e dinin shumë mirë: mendja e shëndoshë, në trup të shëndoshë, është një mësim që nuk duhet harruar kurrë. I vetmi kusht për vazhdimin e efekteve të dobishme të sportit është se aktiviteti duhet të jetë i rregullt dhe që të përfshihemi me kënaqësi. Le të provojmë?

Kjo nuk është një risi, por edhe studiuesit e garantojnë atë: sporti ka shumë efekte të dobishme qoftë në nivelin fizik, emocional dhe psikologjik. Natyrisht, lumturia dhe euforia duhet të kultivohen, për shembull duke u përkushtuar ndaj pasioneve të ndryshme, duke eksperimentuar me sportet e reja dhe duke përfituar nga çdo mundësi që na bën të lëvizim për të na mbajtur të rinj dhe në humor të mirë.

Mbushuni me lumturi: është e rëndësishme të mbani mend se sporti nuk është vetëm një zakon i mirë për t’u tonifikuar dhe për të qenë në formë, por gjithashtu na jep përfitime të çmuara në nivelin hormonal. Në të vërtetë, gjatë aktivitetit fizik truri liron endorfinë, analgjezikë natyrorë me efekt euforik: mënyra më e mirë për të luftuar ankthin dhe stresin, për të dhënë një humor të mirë dhe për të vepruar si imunostimulues. Për më tepër, mund të luftojë edhe depresionin, pasi siç tregohet nga hulumtimi në terren, ushtrimi i sportit për të paktën tridhjetë minuta tri herë në javë gjatë një viti mund të sjellë përmirësime të rëndësishme për mirëqenien e individëve të prekur nga kjo sëmundje.

Çështjet e zemrës: kur ushtrojmë aktivitet fizik muskujt theksohen, zemra ndjehet e derdhur, ndërsa fryma bëhet më e thellë dhe e përshpejtuar: kjo falë efekteve të lëvizjes, sepse qarkullimi i gjakut përmirësohet, me efekte pozitive jo vetëm në nivelin muskulor, por gjithashtu redukton mbajtjen e ujit, zvogëlimin e celulitit dhe rritjen e bukurisë së epidermës.

Heronj të rinj: gjatë një sforcoje fizike kërkohet edhe një sasi e caktuar ngulmimi, rezistence ndaj lodhjes dhe – pse jo? – edhe pak guxim. Avantazhi më i rëndësishëm është se sporti na ndan mendërisht nga problemet dhe stresi i ditës, si dhe na lejon që të mbajmë nën kontroll zemërimin, tensionin dhe humorin që zakonisht na shtypin sa më shumë që të jetë e mundur. Shkurtimisht, një ilaç autentik për ata që duan të lirohen nga kilet shtesë të akumuluara gjatë dimrit të gjatë dhe të mendimeve që na lodhin kokën dhe zemrën.

Fjalëkalimi: argëtim! Sporti duhet të na ndihmojë që të jemi më të mirë, nga të gjitha këndvështrimet. Ne jemi të mbytur nga ndjenja e detyrës ndaj gjithçkaje: puna, familja, miqtë; në vend të kësaj ne duhet ta jetojmë aktivitetin fizik si një moment për t’ia dedikuar mirëqenies, diçkaje që na entuziazmon apo që na bën të ndihemi mirë. Muzika, për shembull, është gjithmonë një aleat i shkëlqyer: na ndihmon të durojmë më mirë lodhjen dhe na jep një humor të mirë.

Këshilla e mençur? Në fund të stërvitjes ne do të shpërblehemi me një meze të shijshme dhe të dobishme: p.sh. ca fruta të mira, pak çokollatë të errët ose një grusht fruta të thata do të jenë të përkryera për të marrë proteinat dhe mineralet dhe do të na japin buzëqeshjen dhe energjinë e duhur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *