Koncert Kamertal “Dua më shumë Shqipërinë” -INQK “Koço Racin” – Kërçovë

Qendra e Kulturës ” Koço Racin” Kërçovë në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës të RMV-së organizuan…

Kinematografia shqiptare në zi, vdes aktori i mirënjohur Xhevdet Ferri

Ditën e sotme një lajm i hidhur ka tronditur kinematografinë shqiptare. Bëhet me dije se aktori…

Nominimet për Oscar 2020

Akademia e Arteve dhe Shkencave në Shtetet e Bashkuara shpalli nominimet e filmave në 24 kategori…

Goralët, malesorët ilirë në Poloni

Vite ma përpara, aty nga viti 1993, me paten ra ne dore do albume te vjetra…

Kuvendi i Arbrit më 14-15 janar 1703 i dha udhë emrit të shqiptarëve

Kuvendi që i tha:“ Ndal! emrit të Arbërit, dhe nxori nga fshehtësia shekullore anonimatin shqiptar, duke…

47 vite nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe

Sot bëhen 47 vite kur hapi punimet Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe. Në Kongresin e…

Tetori rozë, muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit! 6 këshillat si ta shmangni atë

Fillimi i Tetorit nënkupton fillimin e Muajit të Ndërgjegjësimit të Kancerit të Gjirit. Muaji i Vetëdijësimit…

Kërkojnë favore seksuale nga studentet, denoncohen 15 profesor shqiptar në Maqedoninë e Veriut

Klubi Feminist që funksionon në kuadër të Parlamentit dhe Asociacionit Studentor pranë UEJL, tani disa javë është…

Shënohet 120 vjetori i Lidhjes së Pejës

120 vite nga themelimi i Besëlidhjes së Pejës. Për nder të kësaj dite do të zhvillohen…

Minare pa xhami

Ankara, 24 janar – Minarja e xhamisë që del nga liqeni i mbuluar me akull në…